Et matematisk geni og et talent i naturfag

Elsker du at regne den ud – både for og med eleverne? 

Har du hovedet fuld af gode idéer til naturfaget og kan du bringe solid viden, engagement og nysgerrighed til vores ældre elever i naturfagene? 

Vi søger en fagligt velfunderet kollega, der med energi og engagement har blik for både børnenes trivsel og læring i undervisningen. 

Du vil primært skulle varetage undervisning i matematik- og naturfagstimer på mellemtrinnet og i udskolingen. Måske du har kendskab til den fælles faglige naturfagsprøve. 

Udover matematik og naturfag, vil du i tæt samarbejde med de øvrige lærere på skolen udvikle og undervise i de temabånd, der kendetegner vores læringsmiljø

Vi er overbeviste om, at trivsel er grobunden for læring. Derfor er vi optaget af, at skolen (med SFO og klub) skal være et rart sted at være – at den enkelte elev trives og er en vigtig del af et berigende og respektfuldt fællesskab. Hos os er den gode og trygge relation af afgørende betydning. 

Vi er optaget af hver dag at tilbyde vores elever undervisning i et inspirerende læringsmiljø med høj faglighed. Vi kan lide at arbejde tema baseret og vi holder af at blive inspireret af verden udenfor skolen. 

Farum Lilleskole er en nyere Lilleskole i Farum Nord. Vi åbnede dørene i august 2019 og er fortsat i gang med at udvikle den bedste skole for vores elever, så du kan i den grad være med til at præge din egen hverdag. 

Vi vælger vores kollegaer med stor omhu. Det er nemlig vigtigt for os, at vi får kollegaer, der ligesom os selv, ELSKER at undervise, kollegaer, der som os BRÆNDER for at gøre en forskel for det enkelte barn og kolleger, der som resten af personalet er FAGLIGT VELFUNDERET i sine fag. Vi holder meget af vores dejlige skolefællesskab og er klar til at byde en ny kollega velkommen. 

Løn vil følge gældende overenskomst. Ansættelsen vil ske med hurtigst mulig virkning.   

Ved spørgsmål er du velkommen til at kontakte skoleleder Karina Larsen via mail: kla@farumlilleskole.dk

Send din ansøgning hurtigst muligt til kontor@farumlilleskole.dk og senest torsdag d. 23/8. kl. 12. Angiv emnefelt “Ansøgning – lærer Farum Lilleskole”.   

Ansættelsessamtaler afholdes i uge 34/35. 

Vi glæder os til at høre fra dig!